Oselsan Forum
Oselsan
Forum
Kategoriler
Arama
Ana Sayfa
 
Kapat
KATEGORİLER
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
Right icon
 
Ana Sayfa Arama Kategoriler
Misafir Hoş Geldiniz

İnternet Ortamında Sizleri Bekleyen Riskler

Kayıt Eden<br>Emrah ELYİĞİT

Kategori<br>Bilgisayar Programları

Kayıt Tarihi18.2.2016

Kayıt EdenEmrah ELYİĞİT

Okunma Sayısı1901 Kişi Okudu

 
 

İnternet Ortamında Sizleri Bekleyen Riskler

Çocuğunuzun web sayfası hazırlaması, bir konsolda oyun oynaması veya cep telefonundan bir arkadaşına mesaj yazması olağandır. İnternet çoğunlukla çocuklarınız için olumlu ve harika bir yer olsa da uygun olmayabilecek alanlar, etkinlikler ve potansiyel riskler vardır.

Çocuklarınızla aynı düzeyde teknik bilginiz bulunmayabilir ancak öğrenebilirsiniz. Bebekliklerinden beri onlar için güvenli ortamlar oluşturuyorsunuz. Şimdi yapmanız gereken tek şey güvenlik ve emniyet hakkında bildiklerinizi dijital dünyalarına da uygulamak. Risklerin neler olduğunu öğrenmek uygun önlemler almanızı kolaylaştıracaktır.

Uygunsuz içeriklere maruz kalma: Çocuklarınız internette uygun olmayan bilgiler veya görüntülerle karşılaşabilir. Bir e-posta ya da IM’deki bağlantıyı tıklayarak ya da webde gezinirken cinsel içerikli ya da nefret dolu uygunsuz içeriklerle karşılaşabilir.

İnternet üzerinden tehdit: Arkadaş gibi görünen kötü insanlarla karşılaşabilir. Birçok insan çevrimiçinde interneti diğerlerini taciz etmek, küçük düşürmek veya tehdit etmek için kullanır. Saldırılar lakap takmaktan, fiziksel tehdide kadar değişebilir ve nadiren aileler tarafından görülür.

Bilgi paylaşımı: İnsanlar farkında olmadan ya da bilerek çocukların bilgilerini açıklayabilir. Okul ya da kulüplerin web sitelerinde genelde öğrenciler ve üyeler hakkında çok fazla kişisel bilgi paylaşılır. Arkadaşları bloguna bıraktıkları yorumlarla veya bilgi içeren fotoğraflarla çocuğunuzu riske sokabilirler. Saygın olmayan işletmeler topladıkları bilgiyi satabilir.

Uygun olmayan ve tehli kişilere maruz kalma: Tacizciler bir çocuk veya güvenilir bir yetişkinmiş gibi davranarak veya çocukların macera arzularını kullanarak interneti korunmasız çocuklarla arkadaş olmak için kullanabilir ve daha sonra buluşmak için çocukları ikna edebilir.

Gizlilik ihlali ve çevrimiçi dolandırıcılık: Çocuklar oyun oynarken veya kayıt larında kendileri veya aileleri hakkında fotoğraf veya kişisel bilgilerini ve şifrelerini paylaşabilir. Bu da tespit edilmelerini kolaylaştırır. Bu tür bilgiler, çocukların nefret saldırıları, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık veya çocuk tacizi gelecek risklere karşı korunmasız kalmalarına neden olur.

Dosya paylaşımı dolandırıcılıkları: Çevrimiçinde müzik, video ve diğer dosyaları almak risklidir. Bazı insanlar video ve müzik gibi görünen dosyalar paylaşır ancak bunlar aslında pornografik içerik olabilir ya da bilgisayarınızın saldırılara açık kalmasını sağlayan virüsler olabilir. Çocuklar bilgisayarınızda depolanan verilere zarar verebilecek, bunları silebilecek ya da kopyalayabilecek zararlı yazılımların yüklenmesine neden olabilir.

 
 
 

Konuyu Paylaşın

 

Şikayet Edin

Yayınlanan içerikte hakaret, telif hakkı, politik ve ideolojik, warez, spam, haksız menfaat veya yasa dışı bir paylaşım olduğunu düşünüyorsanız bize bildirin.
 

Duyurular

Yapılmış ya da yapılacak tüm yenilikleri duyurular altında takip edebilirsiniz.